Kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji łączy wiedzę i umiejętności inżynierskie kierunków: Mechanika i Budowa Maszyn oraz Informatyka z podstawami wiedzy ekonomicznej oraz umiejętnościami z zakresu zarządzania i marketingu. Studia na kierunku zapewniają więc absolwentowi wiedzę niezbędną do projektowania i nadzoru technicznego procesów produkcyjnych, jak i wdrażania nowoczesnych metod ich zarządzania.
W procesie kształcenia szczególny nacisk kładziony jest na umiejętność wykorzystania narzędzi informatycznych w:
projektowaniu (CAD), wytwarzaniu (CAM), zapewnianiu jakości (CAQ), planowaniu i sterowaniu procesami produkcyjnymi (systemy MRP, ERP, OPT). Absolwent tego kierunku posiada zarówno umiejętność podejmowania decyzji menedżerskich, jak i rozwiązywania problemów technicznych z zakresu inżynierii produkcji. Absolwent przygotowany jest więc do pełnienia funkcji kierowniczych i nadzoru nad procesami i systemami produkcyjnymi, sprawnie posługując się nowoczesnymi metodami ukierunkowanymi na wzrost produktywności, podnoszenie jakości produktów oraz podnoszenie wydajności pracy. Szczególną cechą absolwenta jest umiejętność pracy w interdyscyplinarnym zespole.
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku Zarzadzanie i Inżynieria Produkcji:
Studia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn prowadzone są w IIM na pierwszym (tytuł inżyniera) i drugim stopniu (tytuł magistra).
Specjalność: inżynieria jakości
Absolwent specjalności łączy inżynierską wiedzę z zakresu budowy i eksploatacji maszyn z elementami wiedzy z dziedziny ekonomii i informatyki stosowanej; zna również i potrafi wdrażać systemy zapewniania jakości oraz nowoczesne techniki realizacji prac badawczo-rozwojowych (po studiach drugiego stopnia).
Rosnąca na rynku konkurencja wśród przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych wymusza na nich konieczność legitymowania się certyfikatami jakości, a to wiąże się z koniecznością zatrudniania specjalistów z zakresu Inżynierii Jakości, których kształcą od lat uczelnie i wydziały o profilu ekonomicznym, przekazując im jednak przede wszystkim wiedzę z zakresu systemowych aspektów jakości. W odróżnieniu od nich nasz absolwent wyposażony jest dodatkowo w odpowiednią wiedzę inżynierską, co daje mu wyraźną przewagę.
Absolwent posiada umiejętności w zakresie:
Poszukiwani na rynku europejskim absolwenci specjalności Inżynieria Jakości znajdują zatrudnienie na stanowisku: menedżera ds. jakości, pełnomocnika dyrektora ds. systemu zarządzania jakością, audytora wewnętrznego, specjalisty w zakresie zapewniania jakości, specjalisty ds. zarządzania projektami i procesami.
Wiedza inżynierska z zakresu budowy maszyn wsparta gruntownym przygotowaniem informatycznym, ekonomicznym i menedżerskim gwarantuje zatrudnienie absolwentów zarówno w dużych, jak i małych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych.
Specjalność: zarządzanie produkcja i usługami
Absolwenci specjalności zdobywają wykształcenie z zakresu nowoczesnych metod zarządzania produkcją i usługami, wsparte wiadomościami z podstaw mechaniki i budowy maszyn. Duży nacisk w procesie dydaktycznym kładzie się na opanowanie technik informatycznych i zastosowanie systemów komputerowych w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W kształceniu uwzględnia się również zarządzanie produkcją przez jakość, co jest zgodne z wymogami europejskiego rynku pracy.
Absolwent posiada umiejętności w zakresie:
Specjalność: zarządzanie logistyczne
Absolwenci tej specjalności zdobywają wykształcenie z zakresu zarządzania logistycznego i inżynierii produkcji. Szczególny nacisk położony jest na zdobycie umiejętności w korzystaniu z informatycznych narzędzi wspomagających zarządzanie łańcuchem dostaw, planowanie i sterowanie produkcją, projektowania wyrobów oraz inżynierię kosztów. Do tych narzędzi można zaliczyć: zintegrowane systemy informatyczne klasy ERP wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem – SAP i Rekord.ERP, informatyczne systemy wspomagania zarządzania przedsięwzięciami – MS Projekt, komputerowe wspomaganie prac inżynierskich za pomocą technikCAx, systemy do modelowania i symulacji, oraz reinżynierii procesów produkcyjnych systemy zarządzania zasobami ludzkimi i relacjami z klientami CRM, internetowe systemy obsługi procesów logistycznych i sprzedaży.
Absolwent posiada umiejętności w zakresie:
Wyraźnie uprofilowane wykształcenie techniczne z gruntownym przygotowaniem informatycznym, ekonomicznym i menedżerskim gwarantuje zatrudnienie absolwentów w każdym dużym, średnim czy małym zakładzie pracy, zajmującym się produkcją przemysłową, handlem, usługami lub środowiskiem naturalnym i to w obszarach związanych z pracami inżynierskimi jak i ekonomią, zarządzaniem lub marketingiem tych zakładów.
Praktyka zawodowa na poszczególnych kierunkach realizowana jest zgodnie z opisem dostępnym w systemie SylabUZ: sylabuz.uz.zgora.pl
Na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji praca inżynierska może mieć charakter eksperymentalny lub przeglądowy. Praca dyplomowa za zgodą Dziekana może być napisana w jednym z języków kongresowych.
Termin złożenia pracy dyplomowej upływa 30 czerwca. Po przekroczeniu tego terminu student zobowiązany jest do złożenia w BOS 2 podania do Dziekana Wydziału o przesunięcie terminu złożenia pracy dyplomowej. Podanie musi być zaopiniowane przez promotora i powinno zawierać informację o stopniu zaawansowania pracy.
Kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji łączy wiedzę i umiejętności inżynierskie kierunków: Mechanika i Budowa Maszyn oraz Informatyka z podstawami wiedzy ekonomicznej oraz umiejętnościami z zakresu zarządzania i marketingu. Studia te zapewniają więc absolwentowi wiedzę niezbędną do projektowania i nadzoru technicznego procesów produkcyjnych, jak i wdrażania nowoczesnych metod ich zarządzania.
W procesie kształcenia szczególny nacisk kładziony jest na umiejętność wykorzystania narzędzi informatycznych w:
Uzyskujący tytuł zawodowy magistra inżyniera absolwent posiada zaawansowaną wiedzę inżynierską z zakresu inżynierii mechanicznej oraz z zakresu organizacji i zarządzania. Przygotowany jest więc do twórczego działania w tych obszarach, w tym do: projektowania nowych procesów i systemów produkcyjnych oraz systemów ich zarządzania, prowadzenia i organizowania prac badawczo-rozwojowych i transferu technologii.
Praktyka zawodowa na poszczególnych kierunkach realizowana jest zgodnie z opisem dostępnym w systemie SylabUZ: sylabuz.uz.zgora.pl
Na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji praca magisterska może mieć charakter eksperymentalny, terenowy lub przeglądowy (opisowy). Praca magisterska powinna pokazywać warsztat badawczy studenta na wyższym poziomie, niż w pracy licencjackiej. Przedstawia szerzej opanowaną przez studenta problematykę badawczą, pełniejszy retrospektywny przegląd i krytyczne wykorzystanie literatury przedmiotowej, źródeł a także uzasadniony właściwy dobór metod badawczych. Naukowy charakter pracy magisterskiej wyraża się także poprzez obiektywnie dobrany przez studenta materiał badawczy, naukowe uzasadnienie przyjętej metody, rozwiązanie problemu oparte na logicznym wywodzie i przemyślanej interpretacji wyników.
Praca dyplomowa za zgodą Dziekana może być napisana w jednym z języków kongresowych.
Termin złożenia pracy dyplomowej upływa 30 czerwca. Po przekroczeniu tego terminu student zobowiązany jest do złożenia w BOS 2 podania do Dziekana Wydziału o przesunięcie terminu złożenia pracy dyplomowej. Podanie musi być zaopiniowane przez promotora i powinno zawierać informację o stopniu zaawansowania pracy.